«بلاگِ نچرِلیست»

ارائه و ترجمۀ دانستنی‌های علمی از زبان انگلیسی برای فارسی‌زبانان

۲۱ مطلب در تیر ۱۳۹۶ ثبت شده است

کشف فسیل 110 میلیون‌سالۀ یک دایناسور با بدنی نسبتاً سالم!

از بدوِ دانش دیرینه‌شناسی، دانش‌مندان پیوسته در تلاش بوده‌اند تا دربارۀ ریخت و شکل دایناسورها و جانوران پیش از تاریخی در زمانِ زیست‌شان اطلاعات محکمی به دست آورند. اخیراً، تیمی از دیرینه‌شناسانِ موزۀ رویال تیرلِ آلبرتا در کانادا با کشف فسیل یک دایناسور، درک ما را دربارۀ چند و چون زندگیِ این نیاهای غول‌پیکر سیاره‌مان، به طرز قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشیده‌اند. احشاء، زره، و حتی مقداری از پوست این جانورِ ماقبل تاریخی بسیار سالم و دست‌نخورده باقی مانده؛ چندان‌که برخی آن را «دایناسورِ مومیایی‌شده» نامیده‌اند.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

پچ‌پچ نهنگ‌های گوژپُشت، ابزاری ظریف برای ارتباط

درست مانند ما انسان‌ها، نهنگ‌های گوژپشتِ ماده با نوزادان خود صحبت می‌کنند. درواقع, از آن‌جائی‌که اقیانوس بستری‌ست برای انواع جانورانِ خطرناکی که گوش ایستاده، منتظر کوچک‌ترین پژواکی هستند تا برای شکار رد آن را بگیرند، نهنگ‌های گوژپشت با نوزادان‌شان پچ‌پچ می‌کنند.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

زمستان هسته‌ای، فصلی سرد و ترس‌ناک پس از انفجارات هسته‌ای

در حال حاضر، افزون بر ترس و وحشتِ ناشی از وجود بمب‌های هسته‌ای که [متاسفانه] زمین به وجودشان مزّین است، دشوار بتوان تصور کرد که آن‌چه همراه با جنگ هسته‌ای می‌آید، تنها تندبادهای ویرانگر باشد. در واقع، مسئلۀ دیگر، آثارِ چنین رویدادی‌ست که در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های پس از آن نمایان خواهد شد.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

سفر به مدار خورشید، مقصد جدید دانش‌مندان

به کمک ادواتی که تاکنون ساخته‌ایم، توانسته‌ایم مکان‌های پُرشکوهی نظیر ماه، مریخ، پلوتو، و حتی آن‌سوی مرزهای منظومۀ شمسی را از نزدیک ببینیم و بررسی کنیم. اما در این میان، هنوز خورشید یک استثناء است. خورشید با دمای مرکزیِ نزدیک به 15 میلیون درجۀ سلسیوس، و ابعادی بالغ بر 1.3 میلیون برابر زمین، احتمالاً جرأتی وافر و فناوریِ درخوری می‌طلبد تا بتوان به مصافش رفت.
حال، آژانس فضایی اروپا با عزمی راسخ برای بررسیِ امواج گرانشی، خود را ملزم به ارسال فضاپیما به مدار این غول عظیم و داغ می‌داند.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

ورودِ فناوری نوین لیزر در تحلیل دقیق اثر انگشت

اگر شما یک بازپرس جنایی باشید، قطعاً اثر انگشتِ مجرم از جملۀ موارد مهمی‌ست که در صحنۀ جرم نیاز به تشخیص و شناسایی آن دارید. اما سوای سودمندیِ روش‌های فعلیِ تشخیص اثر انگشت، هنوز نمی‌توان با استفاده از آن‌ها اطلاعات مهمِ شیمیایی نظیر دی‌ان‌ای و یا سرنخی از تماس احتمالیِ مجرم با مواد منفجره را به‌دست آورد.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

فرگشت فرایندی ساده و منظم نیست

نخستین‌باری که فرگشتِ انسان به‌صورت یک توالیِ افقی به‌تصویر کشیده شد، به سال 1863 باز می‌گردد. چهار سال پس از آن‌که چارلز داروین «منشأ انواع» را منتشر کرد.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

ریاضیاتِ سفر در زمان

فیزیک‌دان‌ها برای سفر در زمان، به ماشینِ زمانِ «تاردیس» در سریالِ علمی‌تخیلیِ دکتر هو علاقه‌مندند. اخیراً دو پژوهشگر به نام‌های بِن تیپِت و دیوید تْسَنگ توانسته‌اند ریاضیاتِ سفر در زمان را توضیح دهند و مقاله‌شان را در نشریۀ گرانش کلاسیک و کوانتمی به چاپ برسانند.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

لزوم تغییر نگرشِ در شیوۀ نسبتاً سنتیِ زایمان

همۀ ما تصویری سنتی از شرایط زایمان مادران در ذهن‌مان داریم: ماماها و پرستارانی با روپوش سفید که در اطراف بیمار با شمردن از یک تا ده، از وی می‌خواهند که با فشار به روندِ وضع حمل کمک کند! چنین تصویری چندان همه‌گیر است که نمی‌توان تولد هیچ نوزادی را بدون آن تصور کرد. اما بگذارید نتیجۀ پژوهشی جدید را برای‌تان بازگو کنیم.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

برای دویدن در سطح آب، مقدار گرانش چقدر باید باشد؟

در سال 2012 دانشمندان دست به مطالعه‌ای زدند تا بتوانند میزان گرانشی که انسان می‌تواند در آن بر روی سطح آب بدود را پیش‌بینی کنند.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

کِلت-9بی داغ‌ترین سیارۀ شناخته‌شده

در فهرستِ عجیب‌ترین اجرام کیهانی، کِلت-9بی KELT-9b یک مدعی‌ست! با ابعادی در حدود سه برابر مشتری (که بزرگ‌ترین سیارۀ منظومۀ ما است) و البته چگالی معادل نصف آن، این سیاره از عجیب‌ترین اجرام سماوی است.

ادامه مطلب...
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰